• صفحه اصلی
 • >
 • ورزش
 • >
 • آیت‎الله قاضی خرم آبادی اهتمام جدی به تدبر در قرآن داست

آیت‎الله قاضی خرم آبادی اهتمام جدی به تدبر در قرآن داست

 • توسط
 • دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
 • 0

به گزارش سایت خبری دفاع ۸ به نقل از خبرگزاری بین‎‏المللی قرآن(ایکنا) از قم، حجت‏‎الاسلام والمسلمین بی آزار شیرازی، پیش از ظهر امروز در مراسم سالگرد ارتحال آیت‏الله قاضی خرم آبادی در دانشگاه قم گفت: اخلاص، از مهمترین و برجسته‏ترین ویژگی‏‌های شخصیتی مرحوم قاضی خرم آبادی بود و کسی که برای خدا کار کند، قطعا به عزت خواهد رسید.
وی افزود: نامه‎های مکرر امام راحل به آیت‎الله قاضی خرم آبادی، پیام مقام معظم رهبری و مراجع عظام در خصوص ارتحال ایشان بیانگر شخصیت والا و ارزشمند این عالم فقید است.
استاد حوزه تصریح کرد: مرحوم قاضی خرم آبادی هم و غم بسیاری در خصوص تعلیم و آموزش عالی بانوان داشت؛ ایشان اهمیت و ارزش و جایگاه بسیاری را به بانوان می داد زیرا افراد همه چیز خود را ازمادران خود می گیرند و به همین سبب تعلیم و تربیت بانوان زمینه ساز رشد جامعه است.
بی آزار شیرازی عنوان کرد: مرحوم قاضی خرم آبادی، اهتمام بسیاری به قرآن کریم داشت به شکلی که روزانه دو نوبت به قرائت قرآن می پرداخت و این تداوم تلاوت قرآن، اهمیت بسیاری در فهم قرآن دارد و ایشان نیز در این راستا تلاش می‎کرد.
وی گفت: قرآن کریم با ما سخن می گوید و ظرفیت استثنایی برای ارتقای انسان‎ها دارد؛ فهم عمیق قرآن در صورتی حاصل می شود که انسان به شکل مکرر به قرائت قرآن مبادرت بورزد؛ تدبر در قرآن کریم از جمله خصوصیات برجسته ایشان بود.
استاد حوزه تصریح کرد: ایشان در دانشگاه قم، گروه قرآن و حدیث را تشکیل داد و تا دوره دکتری نیز در این دانشگاه تدریس می شود؛ ایشان در زمینه تدبر و ترابط آیات و سوره ها با یکدیگر داشتند و با دعوت از اساتید متعدد سعی می کرد که این زمینه علمی را در میان دانشجویان رواج دهد.
بی آزار شیرازی عنوان کرد: در ابتدای سوره بقره ویژگی اصلی کتاب الهی بیان شده است؛ در آیات ابتدایی به بحث لاریب فیه اشاره می کند و در ادامه بیان می‎دارد که اگر کسی مدعی است می تواند مثل قرآن را بیاورد و در این زمینه به تحدی می‌پردازد.
وی گفت: کفرپیشگان بیان می کردند که قرآنی که سوره ای در خصوص عنکبوت و زنبور دارد و در باره موجوداتی چون مگس صحبت می کند نمی تواند سخن خدا باشد؛ ولی خداوند در پاسخ به آنها بیان می‎کند که این افراد افراد سطحی نگری هستند زیرا قرار نیست که هرچه در ظاهر کوچک است، حتما اهمیت و ارزش کمی نیز دارد.
استاد حوزه تصریح کرد: کفرپیشگان بیان می‎کنند که خداوند چرا پشه و مگس و عنکبوت را آفرید است ولی خداوند در قرآن کریم به نکات بسیار مهمی اشاره کرده است؛ خداوند در آیه ای که به پشه ماده مثال زده است به مافوقهم اشاره می کند که محل سوال بسیاری از محققان است؛ پشه در بالای سر خود صدها چشم دارد و میکروسکوپ ها عظمت خلقت پشه را نشان می دهد؛ همچنین کشف شده است که حشرات بسیار ریزی در بالای سر پشه ها وجود دارد.
بی آزار شیرازی عنوان کرد: یکی از دستگاه‎های عجیبی که در سرپشه است، سیستم ارزیاب نوع خود در بدن انسان است؛ نکته دیگر آن است که پشه به شکلی خون افراد را می مکد که زمانی که روی بدن انسان قرار می گیرد، انسان وجود او را متوجه نمی‎شود؛ در ژاپن سوزن پشه ای تولید شده است که بدون درد وارد بدن می شود.
وی گفت: حشرات ریزی بالای سر پشه وجوددارد و به احتمال فراوان معنی مافوقها در قرآن که در خصوص پشه بیان شده است، ناظر به همین مساله است؛ چشمان بالای سرپشه که از صدها عدسی تشکیل شده است نیز از مصادیق همین مافوقها است؛ پشه ها دارای ۴۷ دندان هستند و حساسیت او به حدی است که کوچکترین حرکات انسان را رصد می کند و حسگرهای پشه ماده که در قرآن بیان شده است در هیچ هواپیمای فوق مدرنی وجود ندارد.
استاد حوزه تصریح کرد: امام صادق(ع) بیان فرمودند که مثال پشه در قرآن به حسب تشابه استنایی پشه به فیل است که غیر از بال و شاخک، تشابه خاصی به فیل دارد؛ در تفاسیر، پشه به انسان‎های پرخور تشبیه شده است؛ پشه دارای ۳ قلب است که دو قلب به عنوان موتور حرکت بالای آن فعالیت می‎کند؛ دانشمندان بیان می کنند که قدرت موتور حرکت دهنده پشه به حدی است که اگر انسان چنین موتوری تولید کند قطعا دستگاه را می‎سوزاند و در این زمینه مشخص است که پشه دارای دستگاه خنک کننده دارد.
بی آزار شیرازی عنوان کرد: خداوند در ادامه بیان می‎کند که عده ای نمی خواهند به آیات قرآن دل بدهند و سخن قرآن کریم را درک کنند؛ خداوند کسانی که به دنبال هوای نفس می روند را گمشده از مسیر هدایت معرفی می کند.
وی گفت: برخی از مطالب قرآن در ظاهر ممکن است ساده و پیش پاافتاده باشد ولی اگر در این آیات تدبر کنیم به معارف عمیقی می رسیم؛ غربی ها در خصوص همین مسایل کنکاش کردند و این همه استفاده ها از این آیات برده اند؛ ولی امروز برخی هنوز به این باور نرسیده اند که آیات قرآن کتاب علمی است یاخیر؟ خداوند در قرآن نیز بیان می کند که قرآن کتابی علمی است زیرا از علم خداوند برآمده است.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *