• صفحه اصلی
 • >
 • ورزش
 • >
 • سر بی‌کلاه زمین چمن تفرش از اعتبارات حوزه ورزش/آبیاری زمین چمن با آب شهری!

سر بی‌کلاه زمین چمن تفرش از اعتبارات حوزه ورزش/آبیاری زمین چمن با آب شهری!

 • توسط
 • دوشنبه , ۱۷ مهر ۱۳۹۶
 • 0

به گزارش سایت خبری دفاع ۸ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای تفرش، یکی از زیر ساختهای ورزشی شهر تفرش، زمین چمن ۵ هزار متر مربعی است که در طول ۴ سال گذشته با مشکلات متعددی روبرو بوده به طوری که این روزها دیگر نمی توان برای این منطقه، اسم زمین چمن را به کار برد.

در سالهای گذشته به دلیل نبود نیروی متخصص برای حفظ و نگهداری زمین چمن و انجام اقدامات غیرکارشناسی از جمله استفاده از کودهای غیر دپو شده، سبب رویش انواع علوفه و از بین رفتن چمن شده است.

اگرچه در سالهای گذشته وعده های متفاوتی برای ترمیم و یا جایگزینی این زمین چمن شنیده شد اما هنوز این زیرساخت ورزشی با همان چهره ناخوشایند خود تأثیرات نامطلوبی را بر بدنه ورزش شهرستان به خصوص ورزش فوتبال گذاشته است.

اما مسئله مهم تر این است که این زمین چمن در طول ۱۴ سال عمر خود، با آب شرب شهری آبیاری شده است. این در حالی است که با توجه به کمبود آب، شهروندان با مشکلات کم آبی مواجه بوده و هستند.

آبان ماه سال گذشته بود که مسئولان وقت ورزش و جوانان تفرش از قطع آب شرب آبیاری این زمین چمن به علت وجود بدهی خبر دادند.

اگرچه در سالهای اخیر پیگیری‌هایی مبنی بر حفر چاه غیرعمیق در کنار زمین چمن در فاصله ۲۰۰ متری زمین چمن انجام شد ولی به دلایل فنی و عمرانی هنوز این مسئله تایید و اجرا نشده است.

از سویی دیگر زمین چمن تفرش با وجود مشکلات فراوان نتوانسته سهمی از اعتبارات از آن خود کند. در سالهای گذشته بنابر اعلام مسئولان امر و نظرات کارشناسی، اعتباری بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برای احیای این زمین چمن تعیین شده بود که با توجه به کمبود اعتبارات تخصیص یافته در حوزه ورزش و جوانان، سر زمین چمن تفرش بی کلاه ماند.

امسال نیز اگرچه باز هم اعتباراتی برای این زمین چمن در نظر گرفته شده ولی شنیده ها حاکی از آن است که این اعتبارات بسیار کم حتی در صورت تحقق کامل، نمی تواند زخم چهارساله زمین چمن تفرش را ترمیم کند.

همچنین با توجه به وضعیت نامطلوب فعلی زمین چمن، در صورت وجود اعتبارات می توان زمین چمن مصنوعی را جایگزین کرد که اجرای این مسئله نیاز به اعتبارات بالایی دارد.

عابد حقدادی مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی در گفتگو با ندای تفرش در خصوص زمین چمن تفرش گفت: مسئله آب، عمده ترین مشکل زمین چمن تفرش است که اگر مجوزهای لازم برای حفر چاه داده شود، مشکل موجود حل می شود.

حقدادی اظهار کرد: امسال اعتباری حدود ۱۰۰ میلیون تومان جهت بهسازی، نگهداری و بهینه سازی زمین چمن پیش بینی شده که در صورت تحقق، می توان اقداماتی را برای این زمین چمن آغاز کرد. در صورتی که اعتبار موجود کفاف ندهد مابقی اعتبارات از بودجه سال آینده لحاظ می شود.

وی افزود: برای احیای زمین چمن طبیعی در صورتی که مجوزهای لازم برای حفر چاه صادر نشود، آبیاری با آب شهری به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست. از سویی دیگر سزاوار نیست که آب شرب شهری برای آبیاری زمین چمن استفاده شود که این مسئله با توجه به بحران کم‌آبی شهر تفرش هم به مصلحت نیست.

مدیر کل ورزش و جوانان استان مرکزی ادامه داد: اگر دستگاه‌های خدماتی شهری در بحث آبیاری و آبرسانی به زمین چمن کمک کنند و همچنین به کمک خیران، سیستم آبرسانی این زمین مکانیزه و آبیاری بارانی شود، مشکل زمین چمن به صورت ریشه ای تر حل می شود.

حقدادی در پاسخ به این سوال که کدام یک از مسئولان برای رفع این مشکل اعلام آمادگی کردند، گفت: پیگیری‌های اولیه برای این کار شده که هنوز نتیجه مثبتی به دست نیامده است. صدور مجوزهای حفر چاه امری زمانبر و نیازمند اعتبارات است. در صورت نیاز از سایر منابع اعتبارات استانی می توان اعتباراتی به این مسئله تعلق داد.

آمادگی داریم زمین چمن را به بخش خصوصی واگذار کنیم

وی در خصوص جایگزینی چمن مصنوعی گفت: در صورتی که چمن طبیعی وجود داشته باشد از چمن مصنوعی استفاده نمی شود. اخیرا از زمین چمن بازدید نداشته ام ولی به نظر می آید بتوان زمین چمن طبیعی موجود را بهسازی کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی با اشاره به آمادگی واگذاری زمین چمن به بخش خصوصی افزود: ترجیحا می توان از ظرفیتهای هیئتهای ورزشی استفاده کرد و اگر بخش خصوصی مدیریت کند این آمادگی وجود دارد که زمین چمن به بخش خصوصی واگذار شود.

حقدادی در پاسخ به این سوال که آیا رفع مشکل زمین چمن تفرش در جلساتی که با مسئولین کشوری ورزش و جوانان برگزار شده، مطرح شده است، خاطر نشان کرد: مشکل زمین چمن تفرش در لیست برنامه های استانی قرار دارد ولی در جلسات مشترک با نمایندگان وزارت ورزش و جوانان مطرح نشده است. در خصوص مسئله زمین چمن تفرش تنها در کمیته برنامه ریزی شهرستان و از سرجمع اعتبارات استانی، اعتباراتی تعلق گرفته است.

براساس مشاهدات میدانی و نظر کارشناسان امر، زمین چمن طبیعی موجود تقریبا ۱۰۰ درصد از بین رفته است. مردم و ورزشکاران تفرشی منتظرند تا ببینند که کلاف سردرگم مشکلات زمین چمن تفرش تا چه زمان به حال خود باقی می ماند و چه برنامه ریزی هایی برای حفظ این زیرساخت ورزشی در تفرش انجام شده و وعده ها تا چه حد و در چه زمانی محقق می شود؟

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *