هتاکی مجازی پس از کم‌شدن پخش مسابقات فوتبال

  • توسط
  • شنبه , ۲۲ مهر ۱۳۹۶
  • 0

روزنامه شرق: چندهفته‌ای است که پخش‌نشدن مسابقات فوتبال از تلویزیون باعث اعتراض علاقه‌مندان شده است. شبکه سوم و شبکه ورزش همچنان به پخش مسابقات فوتبال می‌پردازند اما نه به سیاق ماه‌های قبل. حدود یک‌سالی است که هیچ دیداری از لیگ ایتالیا پخش نمی‌شود و حالا پخش‌نشدن رقابت‌های جذاب لیگ برتر انگلیس هم خبرساز شده است. هم‌زمانی کم‌شدن پخش مسابقات فوتبال در تلویزیون، با فعالیت سایت «آنتن» که تقريبا تمامی مسابقات مهم فوتبال دنیا را به صورت اینترنتی پخش می‌کند، باعث به‌وجودآمدن اعتراض‌هایی در فضای مجازی شده است. گروهی از علاقه‌مندان به فوتبال اروپا دلیل توقف پخش تلویزیونی برخی بازی‌های مهم را به سایت آنتن و ورزش سه ارتباط داده‌اند. سایت آنتن مدتی است که به صورت اینترنتی مسابقات فوتبال را پخش می‌کند، این سایت از طریق سایت پربیننده ورزش سه معرفی شد. هر دو سایت آنتن و ورزش سه ظاهرا هم‌خانواده‌‌اند و توسط یک گروه مدیریت می‌شوند. برداشت برخی فوتبال‌دوستان این است که ورزش سه و آنتن باعث شده‌‌اند شبکه سه و شبکه ورزش فوتبال‌ها را پخش نکنند تا آنها برای دیدن بازی‌های موردعلاقه‌شان مجبور شوند به سایت آنتن مراجعه کنند. همین برداشت موجب شد موجی از اعتراض و حتی توهین در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی علیه ورزش سه و آنتن راه بیفتد.
اصل ماجرا چیست؟ در پخش‌نشدن بازی‌ها از تلویزیون، سایت‌های آنتن و ورزش سه نقشی ندارند. رویه تلویزیون برای پخش مسابقات این است که شبکه‌های ایرانی با دریافت سیگنال شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی که اقدام به پخش مسابقات می‌کنند، آنها را روی آنتن می‌برند. در این میان هیچ‌گونه مبلغی هم پرداخت نمی‌شود. شبکه‌های سه و ورزش تصاویر را از شبکه‌هایی که حق پخش دارند، می‌گیرند و پخش می‌کنند، به همین سادگی. مشکلی که هم‌اکنون پیش آمده این است که ماه‌هاست منبع سیگنال بازی‌های سری آ ایتالیا عوض شده و شبکه‌های ایرانی نمی‌توانند تصویر باکیفیت از این مسابقات داشته باشند. این مشکل حالا چندهفته‌ای است برای لیگ برتر انگلیس هم پیش آمده و تلویزیون قادر به دریافت سیگنال موردنیازش نیست.
در واقع دلیل اصلی پخش‌نشدن بازی‌های ایتالیا و انگلیس این است که شبکه سه و شبکه ورزش نمی‌توانند مثل گذشته به صورت رایگان تصاویر را دریافت کنند و این موضوع ربطی به ورزش سه و آنتن ندارد. در ضمن این نکته نباید فراموش شود  كه پیش از شروع به کار آنتن هم سری آ پخش نمی‌شد چون امکان دریافت تصویر وجود نداشت.
در این میان حمله مجازی به پژمان راهبر سردبیر سایت ورزش سه یکی از اتفاقات عجیب روزهای گذشته بود. چندنفری که از پخش‌نشدن بازی‌ها دلخور بودند، به سراغ صفحه شخصی راهبر رفتند و با اعتراض و توهین به او، سردبیر ورزش سه را مسئول پخش‌نشدن بازی‌های مهم روزهای اخیر دانستند. احتمالا آنها معتقدند ورزش سه با تلویزیون لابی کرده که بازی‌ها پخش تلویزیونی نداشته باشد تا همه جذب سایت آنتن شوند. پژمان راهبر که سردبیر ورزش سه است و مسئولیتی در آنتن ندارد، درباره اعتراض‌هایی که به او شده به «شرق» گفت: «متأسفانه در فضای مجازی که فضای شایعه‌سازی است به دلیل عدم پاسخ‌گویی صداوسیما و نبود اطلاعات درست، امواج غیرواقعی ایجاد شده است. این  امواج باعث هتاکی و فحاشی به من شده است. من صرفا یک روزنامه‌نگارم و به این‌گونه مسائل که دوستان مطرح می‌کنند هیچ‌گاه ورود نمی‌کنم». به هر ترتیب به نظر می‌رسد فوتبالی‌های حرفه‌ای فعلا باید با ندیدن بازی‌های انگلیس از طریق تلویزیون کنار بیايند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *