۸ بیماری که تعادل بدن را به هم می‌زنند

  • توسط
  • دوشنبه , ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
  • 0

سرویس سبک زندگی فردا: اختلال در تعادل عارضه‌ای است که در طی آن شما احساس عدم تعادل و سرگیجه می‌کنید. زمانی که ایستاده، نشسته و یا دراز کشیده‌اید ممکن است احساس کنید که در حال حرکت و چرخش بوده و یا در فضا معلق هستید. همچنین ممکن است به هنگام راه رفتن احساس کنید که هرلحظه در حال زمین خوردن هستید. اگر بدن تعادل نداشته باشد، عملا حرکتی نخواهد داشت. تصورش را کنید که یک جا نشسته یا ایستاده‌اید، اما گویی دنیا دور سرتان می‌چرخد و تعادل تان در حال به هم خوردن است. در این صورت احتمال اینکه بیافتید، خیلی زیاد است. در ادامه این مطلب را به نقل از مشروح بخوانید.

علت نداشتن تعادل در راه رفتن چیست؟  سرگیجه بدن ما بدون اینکه خودمان متوجه باشیم، از اعضای مختلف مانند چشم ها، گوش داخلی، ماهیچه ها، مغز و اعصاب کمک می‌گیرد تا راه برویم، بنشینیم، بایستیم و خلاصه اینکه کارهای روزمره مان را انجام دهیم. اگر خدای نکرده به خاطر مشکلی این تعادل از بین برود، سرپا ایستادن غیرممکن خواهد بود.

درست است که با افزایش سن و به مرور زمان تعادل بدن دستخوش تغییراتی شده و کمتر می‌شود، اما مشکلات و بیماری‌های متعددی نیز هستند که روی تعادل بدن ما تاثیر می‌گذارند. در نتیجه فرقی نمی‌کند در چه سن و سالی هستید، با وجود این مشکلات امکان اینکه دچار سرگیجه و عدم تعادل بدنی شوید، زیاد است.

هرکسی گهگاه دچار سرگیجه می‌شود، ولی این «سرگیجه» ممکن است برای افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشد. ممکن است سرگیجه برای یک نفر به معنی احساس زودگذر از حال رفتن باشد درحالی‌که برای فرد دیگری به معنی احساس چرخش طولانی مدت می‌باشد.

اختلالات تعادلی و عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن ممکن است در اثر اختلالات سلامتی متفاوت، داروهای خاص و برخی از مشکلات مربوط به گوش داخلی و مغز ایجاد شوند. مشکلات تعادلی (اختلال در تعادل بدن) می‌توانند عمیقاً در فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد کرده و باعث سختی‌های روحی و روانی شوند.
راه رفتن آسان است و همه ما بدون فکر کردن، این کار را انجام می‌دهیم. وقتی مکانیسم راه رفتن از حالت خودکار خارج شود، اشکال در طرز راه رفتن ایجاد می‌شود که به اصطلاح پزشکی اختلال gait نام دارد. ۱۵ درصد از افراد بالای ۶۰ سال و ۲۵ ـ. ۲۰ درصد افراد بالای ۸۰ سال دچار این اختلال با علل نورولوژیک هستند. البته عوامل دیگری هم در ایجاد این اختلال دخیلند مثل مشکلات استخوانی ـ. مفصلی و اختلالات بینایی. قسمت‌های مختلفی از مغز عمل راه رفتن را کنترل می‌کنند و یک پزشک متخصص مغز و اعصاب از طرز راه رفتن غیر طبیعی می‌تواند به محل آسیب و نوع بیماری پی ببرد.

این مراکز کنترل کننده شامل: طناب نخاعی، ساقه مغز، مخچه، غدد قاعده‌ای مغز و لب پیشانی مغز می‌باشد. هر گونه اختلال در این مراکز موجب بروز مشکلاتی می‌گردد که این مشکلات نیز به نوبه خود موجب بروز اختلال در gait می‌گردد. این اختلالات در سیستم اعصاب خود را به ۶ نوع نشان می‌دهد.
 ۱. ضعف اندام‌ها

ضعف اندام ناشی از بیماری اعصاب محیطی و یا طناب نخاعی همراه با تحلیل عضلانی و کاهش رفلکس تاندون‌هاست. نوع راه رفتن به صورت قدم‌های بلندی است که با ضربه محکم به زمین می‌خورد، اما ضعف ناشی از بیماری اعصاب مرکزی همراه با سفتی عضلانی، سختی در خم کردن زانو و ران و افزایش رفلکس تاندون‌هاست و طرز راه رفتن به صورت کشیدن پا روی زمین همراه با سکندری خوردن است.
۲. اشکال در قوس حسی

در اختلال مربوط به قوس حسی بیمار قادر به تشخیص موقعیت شست پا با چشم بسته نیست و در حالت ایستاده اگر چشمان خود را ببندد، تلو تلو می‌خورد. طرز راه رفتن به صورت گذاشتن انگشتان پا به روی زمین و سپس محکم کوباندن پاشنه پاست.
 ۳. اتاکسی یا عدم تعادل

در اتاکسی یا عدم تعادل مربوط به مخچه عدم هماهنگی بین حرکات دست و پا‌ها دیده می‌شود. طرز راه رفتن به صورت برداشتن قدم‌های باز برای حفظ تعادل است. اما بیمار ممکن است تلوتلو بخورد.

۴. احساس گیجی در سر  احساس گیجی در سر به سیستم وستیبولار در بدن مربوط می‌گردد. گوش داخلی و مجاری نیم‌دایره‌ای در این امر دخیلند و به همین علت عفونت‌های گوش داخلی هم ممکن است باعث سرگیجه شود. بیمار حالت تهوع داشته و احساس عدم تعادل می‌کند و گاهی به هنگام راه رفتن به سمت ضایعه منحرف می‌گردد.

۵. اختلال در سیستم اکسترا پیرامیدال

 بیماری‌های اکسترا پیرامیدال مربوط به مشکلات ایجاد شده در ساقه مغز است. مهم‌ترین بیماری این دسته پارکینسون است و کندی حرکات، لرزش دست و سفتی عضلات مشخصه این بیماری است. بیمار قدم‌های کوتاه برداشته و، چون به راحتی به عقب سقوط می‌کند خود را به جلو متمایل می‌کند، به هنگام حرکت دست‌ها را در اطراف بدن حرکت نداده و از آرنج خم می‌کند. بیمار در شروع حرکت مشکل دارد، ولی وقتی حرکت کرد می‌تواند قدم‌های تند بردارد.

۶. مشکل در لب پیشانی

بیمار با مشکل لب پیشانی معمولا دچار تغییر در شخصیت نیز می‌گردد. سازگاری‌اش کم شده و یک گفته را ممکن است چندین بار تکرار کند. شروع راه رفتن سخت بوده و به تناوب می‌ایستد. کنترل ادرار هم ممکن است از دست برود.

هشت بیماری که تعادل بدن را به هم می‌زنند

۱. دیابت کنترل نشده ۲. مشکلات گوش داخلی

۳. میگرن

۴. درد‌ها و بیماری‌های مربوط به پا

۵. فشار خون پایین

۶. مشکلات عصبی

۷. مصرف برخی دارو‌ها

۸. بیماری‌های چشمی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *